Behawiorystyka Koni
w pracy w energii ciała i umysłu konia

Lidia Kacperska
Blog
03.11.2021

Hierarchia w stadzie

Hierarchia w stadzie

Nie jest to temat tak oczywisty jak powszechnie się wydaje. Często myślimy, że stadu przewodzi koń alfa a pod znajdują się kolejne konie – od stojącego najwyżej do stojącego najniżej. W rzeczywistości jednak struktura hierarchiczna jest dużo bardziej skomplikowana i zależy od tworzącej ją osobników, od ich płci, wieku i możliwości naturalnego wyrażania swoich zachowań. Jest też dynamiczna – osobnik bardziej zmotywowany np. do zdobycia jedzenia czy wody może chwilowo dominować nad osobnikami które w normalnej sytuacji są nad nim. Ciekawe modyfikacje wprowadzają również pary przyjaciół kiedy koń normalnie stojący niżej zostaje „podciągnięty” przez przebywanie z koniem znajdującym się wyżej w hierarchii.

🟢 Sam fakt, ze konie żyją na dość ograniczonym terenie a stada najczęściej tworzone są w sposób sztuczny sprawia, że możemy zaobserwować wiele zachowań nie występujących w naturze takich jak nadmierna agresja pomiędzy poszczególnymi osobnikami.

🔵 W naturze koniom przewodzi z reguły starsza doświadczona klacz a ogier haremowy chroni stado przed innymi ogierami i pogania osobniki, które zbytnio się ociągają.

🟡Grupy kawalerskie, czyli stada składające się z młodych ogierów mają swoją wewnętrzną strukturę hierarchiczną. Konie utrzymywane tradycyjnie nie mogą tworzyć takich stad. To my decydujemy o tym, które konie z którymi łączymy i nie zawsze są to dobre i świadome wybory. Aby to zrobić prawidłowo należy kierować się dużą wiedzą i doświadczeniem oraz obserwować i reagować, jeśli to konieczne.

Odwiedź nas również