Behawiorystyka Koni
w pracy w energii ciała i umysłu konia

Lidia Kacperska
Blog
23.02.2022

Na co zwrócić uwagę przy łączeniu koni?

Na co zwrócić uwagę przy łączeniu koni?
Konie dziko żyjące tworzą stada, które łączą więzy krwi. Są to rodziny koni, żyjące na niczym nie ograniczonym terenie. W zasadzie najstarsza/najbardziej doświadczona klacz pełni rolę przewodnika stada nie rzadko wspierana przez drugą klacz tzw subdominantką. Rolą ogiera jest ochrona stada przed rywalami oraz niebezpieczeństwami.
W warunkach domowych, niestety takie stada występują bardzo rzadko. Najczęściej są efektem” twórczości” ludzkiej, nierzadko bogatej w wiele błędów!
Wielu właścicieli wręcz boi się puszczać swoje konie w grupie, ze względu na ryzyko kontuzji.
Tak więc jak robić to bezpiecznie?
Przede wszystkim konie powinny mieć duży wybiek, aby nie czuły stresu związanego z brakiem możliwości ruchu. Również dostęp do: siana, wiaty, wody powinien być swobodny i stały. Każde ograniczenie takiego dostępu tworzy tzw. stres stada- i nierzadkie rozładowywanie napięcia między sobą. Dobór osobników powinien brać pod uwagę charakter, stan fizyczny i emocjonalny koni.
Kiedy koń przyjeżdża do mnie w trening, to puszczany jest oddzielnie, przez kilka dni, podlega mojej ocenie jego charakter, potrzeby oraz emocjonalność i na tej podstawie wybieram najbardziej odpowiednie stado. Najpierw koń pasie się obok, odgrodzony np pastuchem od reszty koni i w zależności od tego jak wygląda zachowanie koni między sobą decyduje się na połączenie. Jeśli przyjezdny koń jest bardzo wrażliwy, bojaźliwy wręcz nieśmiały to najpierw dołączam do niego konia stającego dość nisko w hierarchi. A potem kolejnego i kolejnego. Jeśli natomiast widzę dość mocnego, pewnego siebie konia to wybieram podobnie mocnego osobnika w stadzie i obserwuje… zależy mi na tym aby konie zbyt mocno nie rywalizowały, czasami wałachy mogą chodzić tylko z wakacjami, gdyż obecność klaczy tworzy zbyt dużą dynamikę stada. Jak widzicie, nie jest to proces łatwy i oczywisty. Łączenie koni, wymaga obserwacji i wyciągania wniosków. Trzeba się starać tak tworzyć stado, aby każdy koń czuł się w nim dobrze i bezpiecznie.

Odwiedź nas również